Jubileusz zboru w Starachowicach

Jubileusz zboru w Starachowicach

Z okazji 30-lecia utworzenia zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Starachowicach, w dnu 7 kwietnia br. odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem licznie przybyłych uczestników. Był to szczególny czas modlitw, śpiewu i duchowej wspólnoty. Nie zabrakło specjalnych refleksji biblijnych przekazanych przez pastorów: Mariusza Zaborowskiego, sekretarza Diecezji Wschodniej oraz Krzysztofa Romanowskiego, obecnie (m.in.) duszpasterza starachowickiego zboru. Były także chwile wspomnień byłych opiekunów duchowych lokalnej społeczności i miejscowych aktywistów.

Szczególnie wzruszającym momentem jubileuszu było podziękowanie pionierom i założycielom zboru w osobach Barbary i Jana Kuczków, za ich wkład i serce włożone w tę niezwykłą misję. To głęboka wiara, determinacja, wieloletnie poświęcenie oraz zaangażowanie całej rodziny braterstwa Kuczków pozwoliły na ukształtowanie się grupy wiernych, która z czasem przekształciła się w samodzielny i dynamicznie rozwijający się zbór.

Starachowicki jubileusz nie był jednak tylko wzajemną adoracją i sentymentalną retrospekcją. Ten okolicznościowy zjazd dziękczynny miał też wymiar praktyczny w postaci koncertu charytatywnego w wykonaniu chóru „Adventus” pod dyrekcją Mariusza Gebla.

Bogaty i zróżnicowany repertuar muzyczny ubogaciła poezją mówioną — towarzysząca chórowi — Anna Samusionek, znana aktorka teatralna i filmowa.

Celem tego publicznego wydarzenia była zbiórka finansów na siedemnastoletniego chłopca o imieniu Oskar. Jest on opóźnioną w rozwoju, niewidzącą, niemówiącą, niesiedzącą i nieporuszającą się samodzielnie osobą. Ma mózgowe porażenie dziecięce (toksoplazmozę wrodzoną), epilepsję oraz porażenie czterokończynowe.

Wymaga on stałej opieki lekarskiej i ścisłej diety, a także dalszej rehabilitacji, na którą potrzebne są środki finansowe. Miesięczny koszt to 700 złotych. Jednak  najważniejszą potrzebą jest zakup przenośnego koncentratora tlenu, który kosztuje 14 tysięcy złotych. Jest on potrzebny po to, aby dostarczać chłopcu tlen poza domem.

Oskar jest bardzo spokojnym, wrażliwym i pogodnym chłopcem. Jego rodzice Dorota i Tomek, to niezwykle sympatyczni ludzie, a przede wszystkim kochający rodzice. Mimo zmagania się z chorobą syna, nie gaszą nadziei i od lat dzielnie stawiają czoła codziennym wyzwaniom.

Podczas koncertu nie zabrakło także głębokich słów moralnego wsparcia i refleksji duchowej, wygłoszonej przez pastora Krzysztofa Romanowskiego, które nie były kierowane tylko do rodziców Oskara, ale do całej zgromadzonej publiczności. Te swoiste artystyczno-duchowe rekolekcje, wydobyły z głębi serc wrażliwość słuchaczy na los innego człowieka oraz pokorę wobec własnego życia. A chór był po prostu wspaniały!!!

Starachowicki jubileusz wraz z koncertem został życzliwie odnotowany przez miejscową prasę, a także zarejestrowany przez Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei” na potrzeby audycji w Polskim Radiu. Dzięki temu jeszcze wieleset tysięcy osób w Polsce dowie się o adwentystycznym posłannictwie głoszonym na terenie województwa świętokrzyskiego.

Jan Kot